Netaş’ın akıllı şehir aydınlatma yönetim platformu büyük elektrik tasarrufu sağlıyor

Bulent Kemal Mutlu

Netaş, kent yaşamında hayat kalitesini artıran çözümleri çerçevesinde, kendi bünyesinde %100 yerli olarak geliştirdiği, şehir aydınlatmasında enerji tasarrufu ve operasyon verimliliğini artıran NEOS Akıllı Şehir Aydınlatma Yönetim Platformunu pazara sundu.

Türkiye’de toplam elektrik tüketiminin %2’si olarak gösterilen genel aydınlatma payı içinde yol ve sokak aydınlatmaları ağırlıklı olarak yer alıyor. TÜİK verilerine göre Türkiye’de şehir/sokak/otoyol aydınlatmaları için yılda yaklaşık 3.940 GWh’lik enerji harcanırken, bu miktar 2016 fiyatları ile yıllık 1,3 milyar TL maliyet anlamına geliyor. Sadece LED ampullere geçişle birlikte bu tüketimde %40’a varan tasarruf elde edilebiliyor. Buna ek olarak, Netaş’ın geliştirdiği NEOS Akıllı Şehir Aydınlatma Yönetim Platformu kullanıldığında toplam tasarruf %75’e kadar çıkabiliyor.

Hem elektrik tasarrufu sağlıyor hem de LED’lerin ömürünü uzatıyor

NEOS Akıllı Şehir Aydınlatma Yönetim Platformu ile, ışık veya hareket sensörlerinin sisteme entegre edilebilmesi sayesinde, LED ampuller havanın parlaklığına, aydınlatılacak alanın kullanılıp kullanılmadığına, günün saatlerine göre otomatik olarak açıp kapatılabildiği gibi, ihtiyaç duyulan parlaklığa göre oransal aydınlatma (dimleme) da sağlanabiliyor. Bu, bir yandan elektrik tüketimini aşağı çekerken, bir yandan da ampullerin ömrünün uzaması anlamına geliyor. Akıllı aydınlatma sistemlerinin faydası bununla da sınırlı değil.

Sahadaki tüm cihazların anlık ve gerçek zamanlı olarak harita üzerinde takip edilmesini sağlayan NEOS Akıllı Şehir Aydınlatma Yönetim Platformu, arızaların tespitini otomatik olarak gerçekleştirerek saha operasyon ekiplerini yönlendirerek arızanın en kısa sürede çözülmesine olanak tanıyor. Buna ek olarak, lambaların kalan ömürlerinin sistem üzerinden görüntülenmesi sayesinde, daha lamba arızası oluşmadan, ileriye dönük saha bakım planlaması yapmayı mümkün kılıyor.

Sistem hakkında bilgi veren Netaş Bilgi ve İletişim Teknolojileri Direktörü Bülent Kemal Mutlu, “Dünya nüfusunun yarısından fazlasının yaşadığı kentler, dünya enerji kaynaklarının %75’ini tüketiyor. Sahip olduğumuz teknoloji bu kaynakları daha verimli kullanmamıza olanak tanıyor. Kendi kaynaklarımızla %100 yerli olarak geliştirdiğimiz NEOS Akıllı Şehir Aydınlatma Yönetim Platformu ile hem elektrik tasarrufu hem de operasyonel verimlilik sağlıyoruz. Bu çözümümüzle belediyeleri, üniversite veya teknokent gibi yerleşkeleri, sanayi bölgelerini ve konutlardan oluşan siteleri hedefliyoruz,” açıklamasını yaptı.

Önceki haberTürk Telekom 5G’nin kitabını yazdı
Sonraki haberMikro Yazılım ve Zirve Yazılım birleşmesinden sonra yeni atamalar

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz