Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu: “Türkler yapamaz diye bir şey yok”

Kaan Terzioğlu

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, son dönemde Turkcell tarafından geliştirilen bazı dijital servisleri hakkında özellikle sosyal medyada yer alan karalama amaçlı paylaşımlara isyan etti. Kaan Terzioğlu, basın kuruluşlarına gönderilen açıklamada yıllardır yürütülen ve benimsetilmeye çalışılan “Türkler Yapamaz” zihniyetinden kurtulmak gerektiğini vurguladı. Açıklamanın tam metni ise şöyle:

“Son günlerde uçtan uca Türkiye’de ve Türk mühendislerimiz tarafından geliştiren dijital servislerimizin kullanımı arttıkça, bu servislerimize yönelik yanlış ve kötü niyetli bilgiler içeren paylaşımların da artmaya başladığını üzülerek görüyoruz. “Türkler yapamaz” gibi yıllardır kafalarımıza özenle yerleştirilmeye çalışan ve artık kurtulmamız gereken bir zihniyetin bilinçli olarak yürüttüğü bu karalama kampanyası, esas itibari ile ülkemizin dijital emperyalizme koşulsuz olarak teslim olmasını amaçlıyor.

Turkcell olarak bir kez daha gururla belirtiyoruz ki BiP, Yaani, fizy, TV+, Dergilik, UpCall gibi servislerimizin hepsini kendi imkanlarımızla geliştiriyor ve tüm kullanıcı verilerini yerli veri merkezlerimizde saklıyoruz. Bu sayede en değerli varlığımız olan dijital verilerimizin yurt dışına çıkmasını engelliyoruz. Bazı servislerimizi ise Avrupa Birliği regülasyonlarla kurallarına uygun olması için Hollanda merkezli ve yüzde yüz Turkcell iştiraki olan Lifecell Ventures şirketimiz üzerinden sunuyoruz.

Şu çelişkiye özellikle dikkat çekmek gerekiyor: Ankara’daki bir şirketin aynı şehirdeki müşterine reklam vermek için yurt dışındaki bir şirketin servisini kullanmasından rahatsız olmayanlar, Erzurum’daki bir şoförün yolunu bulmak için dünyanın diğer ucundaki bir şirketin altyapısını kullanmasından rahatsız olmayanlar, Adana’daki bir gencin çektiği fotoğrafları yurt dışındaki bir şirketin veri merkezinde saklamasından rahatsız olmayanlar Turkcell’in dünyaya açılma çalışmalarından rahatsız oluyor.

Biz bunu yaptıkça bazılarının rahatsız olmaya devam edeceğini bilerek yeni servisler geliştirmeye ve var olan servislerimize yeni özellikler eklemeye devam edeceğiz. Dijital servislerimizin indirilme sayısının 110 milyonu aşması, biz geliştirdikçe halkımızın bize gösterdiği desteğin devam edeceğinin en büyük göstergesi.

Turkcell, Türkiye için üretmeye devam edecek.”

Önceki haberYıldız Teknopark’tan fikirlerini ürüne dönüştürmek isteyen girişimcilere destek
Sonraki haberTürk Telekom 12 ödülle Stevie Awards’a damgasını vurdu

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz