HPE Reimagine İstanbul 2018 etkinliğinde en son teknolojiler konuşuldu

Güngör Kaymak

Her şeyin veri ürettiği bir dünyada; iş dünyasında yarının kazananlarının, yeni nesil teknolojileri mevcut iş süreçlerine en etkin biçimde uygulayabilenler olması bekleniyor. Şirketlerin uç-merkezli (egde-centric), bulut destekli ve verili odaklı olacağı bir geleceğe, HPE iş süreçlerine bu yeni modeli entegre ederek hazırlanıyor. Bu yeni model, şirketlerin buluta geçişini hızlandırırken, tüm veri, uç ve bulut platformlarının birbirine bağlanmasına yardımcı olarak doğru soruna doğru çözümle nokta atışı yapılmasını sağlıyor.

HPE tarafından 25 Eylül 2018, Salı günü düzenlenen ve bir dizi oturumun yanı sıra teknoloji deneyim alanlarına da sahip olan Reimagine İstanbul etkinliği kapsamında yapılan toplantıda; Blockchain, Yapay Zekâ, Dijital İş Yeri ve iş sonuçlarına etki edebilecek bir çok dijital pazarlama çözümü hakkında bilgi aktarıldı.

HPE Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak ve HPE Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu & Afrika Genel Müdürü Johannes Koch’un ev sahipliğinde; HPE Aruba EMEA Başkan Yardımcısı Morten Illum, HPE Blockchain Üst Düzey Teknolojisti James Cohen ve HPE Avrupa, Ortadoğu ve Afrika HPC & ‘Yapay Zekâ’ Program Müdürü Xavier Delore’nin katılımıyla düzenlenen toplantıda bir dizi heyecan verici yeni gelişme ve çözüm üzerine konuşuldu.

İnovasyon büyük önem taşıyor

Her şeyin hesaplamalara dayalı olduğu günümüz dünyasında inovasyonun önemine dikkat çekilen toplantıda HPE Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak; Hibrit BT, Akıllı Uç Noktalar ve Servisler üçlü yaklaşımıyla HPE olarak dijital dönüşümü nasıl hızlandırdıklarını ve şirketlerin mevcut ortamlarını nasıl optimize edebileceklerini aktardı.

Yapay zekâ alanında yakın zamanda yeni ürünlerini de tanıtan HPE, tüm iş birimlerinde yapay zekâ kullanımının yaygınlaştırılması, optimize edilmesi ve ölçeklendirilmesine yardımcı olacak çözümlerle müşterilerinin iş gücü verimliliği ve tüketici taleplerine yönelik doğru kararlar alma becerisini geliştiriyor. HPE’nin yapay zekâ yaklaşımından bahseden HPE Avrupa, Ortadoğu ve Afrika HPC & ‘Yapay Zekâ’ Program Müdürü Xavier Delore, “Yapay zekâ, işgücü verimliliği ve tüketici talepleri konusunda işletmeler açısından büyük umutlar vadediyor olsa da günümüz itibariyle benimsenme oranı düşük seviyelerde. HPE’nin yeni ürünleri müşterilere kendi ticari ve sektörel ihtiyaçlarıyla uyumlu yapay zekâ uygulamalarını keşfetme, geliştirme ve yaygınlaştırma imkanları sunuyor. Bugün itibariyle teknolojideki bir sonraki büyük dönüm noktasına ulaşmış bulunuyoruz – bu teknolojiler analog dünyadan gelen sınırsız miktarda veriyi önceden kaydedilmiş çok büyük miktarda veriyle bir araya getirerek etrafımızdaki dünyayı farklı bir düzeyde anlamamızı sağlıyor” diye konuştu.

İnternetten sonra dünyada yaşanan en büyük teknolojik gelişme olarak adlandırılan blockchain konusunda da birçok çözüm sunan HPE, müşterilerin blockchain’i hibrit bir yaklaşımın sağladığı esneklikle hızlı ve kolayca devreye sokmalarına imkân sağlıyor. Konuyla ilgili bilgi veren HPE Blockchain Üst Düzey Teknolojisti James Cohen, “HPE olarak müşterilerimizin yapay zekâ ve blockchain’i kendi işletmelerinde kullanmalarına yardımcı olmak için şirket olarak iyi bir konuma sahibiz. Özellikle düzenlemeye tabi sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler, jenerik altyapıların ve kamuya açık bulut ortamlarının performans, güvenlik, ölçeklendirilebilirlik ve esneklik yönünden ihtiyaç duydukları blockchain gereksinimlerini karşılayamadığı gerçeğiyle yüz yüze geliyor. HPE’nin Mission Critical DLT çözümü şirketimizin blockchain iş yüklerine işletme düzeyinde kabiliyet kazandırma konusundaki genel yaklaşımının bir parçası konumunda… Bu çözüm, dünya üzerindeki her üç kredi kartı işleminden ikisinin işlenmesinden sorumlu HPE Integrity NonStop platformları üzerinde sunuluyor” dedi.

Toplantıda konuşan bir Hewlett Packard Enterprise şirketi olan HPE Aruba‘nın EMEA Başkan Yardımcısı Morten Illum, kurumlar için HPE Aruba olarak sundukları “Dijital İşyeri” çözümlerini anlatırken, söz konusu kurumların akıllı uçları kullanarak nasıl daha etkili kullanıcı deneyimleri oluşturduklarından bahsetti. Illum; “Günümüzde CIO’ların ağ ve güvenlik ihtiyacı perspektifi ile karşılaştığı birçok problemin merkezinde ağ ve onun sürdürülebilirliğini korumak yatıyor.  Aynı zamanda bugünün iş hayatının bir gerekliliği olarak devamlı bir çalışma temposunun kesintisiz sağlanması son derece önem taşıyor. Hızlı bir tespit ile ağı etkileyen sorunların belirlenmesi, ağ bakımı, kullanıcı davranışı hakkında kapsamlı bir anlayış elde etme, tehditlerin erken tanımlanmasına destek ve buna ilişkin tüm analizler CIO’ların karşılaştığı en önemli zorlukları ve bunları gidermek için ihtiyaç duydukları ana unsurları oluşturuyor” dedi.

Son olarak, sınıfının en iyisi olan yeni tüketim programıyla müşterilerinin kârlı büyümelerine destek olan HPE’nin GreenLake Flex Capacity çözümü ile ilgili bilgi paylaşılan toplantıda, HPE’nin öncelikli odağının ortaklarına en iyi inovasyonları sunmak ve piyasadaki dalgalanmalardan faydalanmalarını ve kârlı büyümelerini sağlamak olduğunun altı çizildi.

Önceki haberBEDAŞ, iki bölgede sayaçları uzaktan okuyacak
Sonraki haberFujitsu, yeni iş istasyonlarıyla yüksek performans sunuyor

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz