NetApp ve Brocade güçlerini birleştirdi

netapp

Hibrit bulut veri otoritesi NetApp’ın Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı ve Brocade’in Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs Ülke Müdürü Aylin Çelikbilek Koca 3 Ekim 2018’de Hotel Les Ottomans’da yapılan yuvarlak masa toplantısında bir araya gelerek endüstrinin ilk uçtan-uca NVMe çözümünü sunan NetApp ve Brocade işbirliğini değerlendirdi. Ayrıca, NetApp ve Brocade yöneticileri, toplantıda günümüzün en önemli teknoloji trendlerinden biri olan yapay zeka ve makine öğrenme konusunda da paylaşımlarda bulundu.

NetApp ve Brocade işbirliği ile NVMe All-Flash depolama çözümü

NetApp’ın NVMe All-Flash depolama çözümü ile şirketler mevcut Brocade SAN altyapılarını ve NetApp AFF A-serisi sistemleri kullanarak fiber kanal protokolü üzerinden NVMe erişimi (NVMe/FC) sağlayabileceği gibi Brocade, hem yeni nesil Gen5 hem de yeni nesil Gen6 ve NetApp AFF A800 all flash veri depolama platformuna geçerek daha hızlı bir gelecek için altyapılarını modernize edebilecek. Brocade ve NetApp’ın birlikte sunduğu çözüm, Flash teknolojisi için fiber kanal protokolü üzerinden NVMe erişimi inovasyonundan faydalanıyor ve müşterilerin depolamada yüzde 30 daha fazla tasarruf sağlamasını ve temel uygulamaların yüzde 70 daha hızlı çalışmasını mümkün kılıyor. NVMe/FC mevcut iş yüklerine hız kazandırıyor ve SAP, Oracle, Microsoft SQL gibi kurumsal uygulamalar, NVMe/FC ile performanslarını çok kısa bir süre içinde artırabiliyor. Sisteme adaptasyonu son derece kolay olan NVMe/FC, performans artışını, mevcut işleyişte kesintiye yol açmayan yazılım güncellemeleri aracılığıyla sağlıyor.

Büyük veri analitiği, nesnelerin interneti ve yapay zeka/derin öğrenme uygulamaları da NVMe/FC’nin sağladığı yüksek performans ve daha düşük gecikme sürelerinden avantaj elde edebiliyor.

  “Veri ve yapay zekadan faydalanan şirketler rekabette büyük avantaj elde edecek”

İki deneyimli isim verilerin günümüzdeki önemi ve gelecekte yaşayacakları değişimlere değinerek ortaya çıkacak yeni teknolojilerle birlikte stratejik kararlar almak için verinin ve yapay zekanın gücünden yararlanan şirketlerin rekabette büyük avantaj elde edecekleri mesajını verdi. Verilerin önümüzdeki yıllarda evrim geçireceğinin altını çizen NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı şunları söyledi: “Veriler her geçen gün adeta bilinç kazanıp giderek daha fazla çeşitli hale geliyor. Bu dönüşüm ileride verinin önceden hareket ederek taşınma, kategorilere ayırma, analiz ve kendini koruma gibi görevleri gerçekleştirmesini sağlayacak. Bunun yanında sanal makineler ortaklaşa kullanılan makinelere dönüşecek. Çok büyük oranlarda dağıtık hale getirilmiş verinin daha hızlı, kullanışlı ve ucuz bir şekilde yönetilmesi için gerçek makinelerden ziyade web ölçeğinde altyapılar ile hazırlanmış sanal makineler kullanılmaya başlanacak.”

Yapay zeka ve makine öğrenmede NetApp imzası

Tamamı ölçeklendirilmiş, entegre, yönetilen ve korunan yapay zeka uygulamaları için doğru yerde, doğru zamanda ve doğru veri sağlamada ihtiyaç duyulan kontrol erişim ve performans sağlayan NetApp Data Fabric’ten faydalanan ONTAP AI, şirketlerin uçtan merkeze ve buluta kadar tüm altyapıları boyunca sorunsuz bir veri hattı oluşturmalarını sağlıyor. Bu veri hattı tam bir kontrol ve koruma ile çeşitli, dinamik ve dağıtık veri kaynaklarını entegre ediyor. Devasa işlemci gücü ve kapasitesiyle ONTAP AI, performanstaki problemli noktaları ortadan kaldırıyor ve birçok kaynaktan verilere ve veri formatlarına güvenli ve kesintisiz erişim sağlıyor.

Avrupa’nın önde gelen yüksek teknoloji şirketi Cambridge Consultants’ın makine öğrenme yöntemiyle geliştirdiği yapay zeka sistemi Vincent’ı örnek veren Yumrukçallı, bu sistemin de veriyle dünyayı değiştirmeleri için müşterilerini güçlendiren hibrit bulut çözümlerinde veri otoritesi NetApp’ın depolama teknolojisi üzerine kurulduğunu belirtti: “Sanat eserlerini analiz edebilmek için derin öğrenme yöntemini kullanarak geliştirilen Vincent’a resim yapmayı öğretmek, 8 GPU ve milyonlarca çizim örneği ile birlikte yaklaşık 14 saatlik bir eğitim süreci gerektirdi. Öğrenme sistemi, NVIDIA DGX-1 sunucuları ve NetApp® depolaması üzerine kurulmuştur. Bu, basit bir uygulama için çok fazla beygir gücü gibi görünebilir, ancak öğrenme sürecinde Vincent, sinir ağları içinde 200 milyondan fazla parametreyi ayarladığı için milyonlarca yineleme ve büyük miktarda veri üretiyor.”

NetApp makine öğrenme kurulumları için de güçlü altyapı sağlıyor

Yumrukçallı aynı zamanda yapay zekayla birlikte hayatımıza giren diğer önemli teknoloji trendi olan makine öğrenme konusunda da bilgiler verdi. Yumrukçallı makine öğrenmenin önemini şu sözlerle ifade etti: “Veri artık her işletmenin ana damarlarında dolaşıyor ve sorunsuz bir şekilde akışını sürdürerek dijital dönüşümün gerçekleşmesine yardımcı olması gerekiyor. Veriye dayalı kararlar rakipleri yakalayabilme ya da rakiplerin gerisinde kalmayı belirleyen temel faktör. Makine öğrenme kurumsal veriler ile müşteri verilerinin değerinin ortaya çıkarılmasında kilit rol oynar ve bir şirketi rakiplerinin ötesine taşıyabilecek kararların alınmasını sağlar. NetApp, büyük veri analitiklerini ve yapay zekayı kendi ürün ve hizmetlerine de dahil ediyor. Örneğin, Active IQ®, milyarlarca veri noktasını, öngörü analitiklerini ve güçlü makine öğrenmeyi kullanarak karmaşık BT ortamlarında proaktif müşteri desteği sağlıyor Active IQ, çeşitli kullanım senaryoları için yapay zeka çözümleri yaratmada kullandıkları aynı NetApp ürün ve teknolojilerini kullanarak tasarlanan bir hibrit bulut uygulaması.

“NetApp ve Brocade sektöre yön vermeye devam ediyor”

Brocade Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs Ülke Müdürü Aylin Çelikbilek Koca ise şunları söyledi: “NetApp ve Brocade, ürün ve çözümleriyle endüstriye yön vermeye devam ediyor. Güçlerini birleştiren bu iki teknoloji devinin işbirliği sayesinde şirketler NVMe teknolojisinin gerçek avantajlarına bugünden sahip olabilecek. NVMe over Fibre Channel bilgisayar belleği, depolama ve sistem ağlarına odaklanan bir teknoloji. NetApp’ın AFF A700 depolama sistemi, fiber kanal protokolü üzerinden NVMe erişiminin gerektirdiği kapsamlı depolama çözümünü sağlıyor.  Yeni nesil depolama sistem ağları NVMe over Fibre Channel ve Gen 6, sektörün ilk uçtan uça NVMe çözümü ile şirketler geleceğin hızına erişiyor. Bu yeni teknoloji şirketlerin mevcut SAN altyapılarını da koruyor. NetApp AFF A-serisi sistemleri kullanarak fiber kanal protokolü üzerinden NVMe erişimi (NVMe/FC) sağlayabiliyor. Ayrıca, yeni nesil Brocade Gen6 ve NetApp AFF A800 all flash veri depolama platformuna geçiş yapılabiliyor.”

Önceki haberKoç’un yeni teknoloji şirketi KoçDigital
Sonraki haberZararlı yazılı geliştirmekten 14 yıl hapis cezası yedi

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz