Teknoloji sağlığın nabzını tutuyor

e-Nabız; kullanıcıların hayatını kolaylaştıran ve sürekli olarak yenilenen, kişisel sağlık bilgilerinizi yönetebileceğiniz, Türkiye’nin güvenilir kişisel sağlık kaydı sistemi. Bu sistem; teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, sizinle hekiminiz arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, internet üzerinden güvenli bir şekilde erişebildiğiniz dünyanın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısı.

e

-Nabız; muayene, tetkik ve tedavilerinizin nerede yapıldığına bakılmaksızın, tüm sağlık bilgilerinizi yönetebildiğiniz, tıbbi özgeçmişinize tek bir yerden ulaşabildiğiniz bir sistem. e-Nabız ile tüm muayene ve tedavilerinizin detaylı bilgilerine erişebilir, muayenelerinizi hizmet kalitesi açısından değerlendirerek alınan hizmet hakkında yorum yapabilirsiniz. Profil bilgileri düzenle bölümünden kişisel profil güncellemelerinizi yapabilir, bildirimler bölümünden hesabınızla ilgili yapılan son aktiviteleri, son erişim bilgilerini, sağlık tesisi ziyaretleri gibi bilgileri inceleyebilirsiniz. ‘Tansiyon, Şeker, Nabız, Ağırlık’ bilgilerinizi sisteme isterseniz kendiniz ekleyebilir, isterseniz elektronik mobil sağlık cihazlarınızın otomatik olarak veri gönderimlerini sağlayabilirsiniz.

e-Nabız’a giriş yapmak çok kolay 

İlk kez e-Nabız Kullanıcısı olacak kişiler; e-Devlet (www.turkiye.gov.tr ) üzerinden e-Nabız’a giriş yaparak kullanıcı profilini oluşturmalı ya da kendi ‘Aile Hekimi’ne başvurmalı ve e-Nabız için şifre oluşturulmalı. ‘e-Nabız Mobil Uygulaması’na bu şifreniz ile giriş yapmalısınız. e-Nabız’a bilgisayarınızdan ulaşabileceğiniz gibi, IOS ve Android işletim sistemine sahip tüm akıllı cihazlarla da bağlanabilirsiniz. Böylece gittiğiniz farklı sağlık kuruluşlarında yapılan muayene bilgisi detayları, reçete ve ilaç bilgileriniz, farklı laboratuvarlarda yapılan tetkikler ile tıbbi görüntüleriniz ve bunların raporları gibi size ait daha birçok sağlık bilgisine her an, her yerde ulaşabilirsiniz. E- Nabız Mobil; iOS ve Adroid marketlerde bulunmakta.

e-Nabız’da neler olacak?

e-Nabız kullanıcıların ihtiyaçları ve önerileri doğrultusunda sürekli gelişen bir sistem olarak kurgulanmış durumda. Gebelik izlemlerine yönelik tüm bilgilendirme ve hatırlatma mesajları çok yakında e-Nabız sisteminde yer alacak. Çocuklarınızın aşı takip bilgilerini ve persentil eğrilerini (büyüme eğrileri) e-Nabız sisteminden görebileceksiniz. Kronik hastalığı olan vatandaşlarımız ‘Kronik Hastalık Yönetimi’ sistemiyle doktor randevu ziyaretlerini e-Nabız sisteminde takip edebilecek, randevu zamanları bilgi mesajlarıyla kendilerine hatırlatılacak. Gözlük reçete (optik reçete) bilgileri de e-Nabız’da yer alacak. İşitme engelli vatandaşlarımız 112 acil butonunu kullanarak kendilerine ambulans gönderilmesini sağlayabilecekler.

İlaç hatırlatmaları e-Nabız’dan!

e-Nabız sisteminde ziyaret etmiş olduğunuz sağlık tesislerini, bu tesislerde hangi branşlara, ne zaman gittiğiniz gibi detaylı bilgileri, size yazılmış reçeteleri, reçetenizi yazan hekimin adını, ilaçları, ilaç bilgilerini görebilir, listedeki ilaçlarla ilgili sizin saptadığınız yan etkileri yazabilir, isterseniz sonrasında girişini yaptığınız yan etki bilgilerini güncelleyebilir veya silebilirsiniz. Laboratuvarda yaptırdığınız tahlillerin sonuçlarını, aldığınız raporların bilgilerini, ziyaret etmiş olduğunuz sağlık tesisi ‘Teletıp’ sistemi ile bütünleşikse tıbbi görüntülerinizi ve bunlara ait raporlarınızı görebilirsiniz. Ek olarak ilaç alerjisi veya diğer alerjilerinizi sisteme ekleyebilir, eklediğiniz alerji bilgilerinizi güncelleyebilir veya silebilirsiniz. Sizin girdiğiniz ilaç veya diğer alerji bilgilerine ek olarak hekiminiz tarafından onaylanmış alerjilerinizi ve eğer yaptırmışsanız ‘Deri Prick Testi’ sonuçlarınızı görebilirsiniz. MHRS ile birlikte çalışan e-Nabız sisteminde sağlık tesisi randevularınızı alabilirsiniz. Randevunuza doktor notu ekleyebilirsiniz. Randevu bilgilerinizi e-Nabız ana sayfasında bulunan takvimden takip edebilirsiniz. Kişisel sağlık bilgilerinizi yakınlarınızla veya hekiminizle süreli veya süresiz olarak paylaşabilir, bilgilerinize sizin, yakınlarınızın veya hekimlerinizin ne zaman erişimde bulunduğunu görebilirsiniz. Sürekli ya da geçici olarak eklediğiniz bağlantılarınıza mesaj gönderebilir ya da onlardan gelen mesajları okuyabilirsiniz. Gittiğiniz sağlık tesislerinde size sunulan sağlık hizmetini değerlendirebilir, yorum yapabilirsiniz. Veri ekleme alanını kullanarak tansiyon, şeker, nabız, ağırlık bilgilerinizi isterseniz elle, isterseniz dijital cihazları kullanarak ekleyebilir, güncelleyebilir veya silebilirsiniz. e-Nabız sisteminin mobil cihazlar için geliştirdiği uygulamasında ilaç hatırlatmalarınız size bilgi mesajı şeklinde yapılmakta.

Sağlık bilgilerinizin tek yöneticisi ve sahibi sizsiniz!

112 acil butonu sayesinde acil durumlarda sizin ve yakınlarınızın yaşadığı veya çevrenizde gerçekleşen acil müdahale gerektiren bir olayda, acil servisi haberdar edebilir ve uygulamanın göndereceği konum bilgisiyle size en kısa sürede ulaşılmasını sağlayabilirsiniz. Sizin girişini yaptığınız ya da ziyaret ettiğiniz sağlık tesislerinden elde edilen sağlık bilgileriyle oluşturulan e-Nabız sisteminde tüm verilerin kontrolü sadece sizin elinizde. İstediğiniz bilgileri silebilir, istediklerinizi paylaşabilir ve eğer isterseniz e-Nabız profilinizi dondurabilir ya da tamamen kapatabilirsiniz. Unutmayın, profilinizin ve sağlık bilgilerinizin tek yöneticisi ve sahibi sizsiniz!

Önceki haberTürkiye dijitalleşmeyle büyüyecek
Sonraki haberTürkiye’nin ilk “Kişisel Verileri Koruma Zirvesi” Ankara’da toplanıyor

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz