Huawei Zürih’te 5G gelişimini hızlandırmanın adımlarını anlattı

Zürih’te düzenlenen 10. Yıllık Mobil Geniş Bant Forumu’nda Huawei Başkan Yardımcısı Ken Hu, dünyadaki 5G gelişiminin mevcut durumunu ana hatlarıyla anlattı.

5G’yi erken benimseyen ülkelerdeki tüketicilere ve sektörlere halihazırda getirdiği değeri vurgulamanın yanı sıra, 5G gelişiminin bir sonraki aşamasını hızlandırmak için uygun politika ve sektörler arası iş birliğinin önemini de belirtti.


Huawei Başkan Yardımcısı Ken Hu yaptığı açıklamada, “Biz büyük ilerleme kaydettik. Ancak 5G’den en iyi şekilde yararlanmak için birlikte çalışmamız gerekiyor. 5G, 4G’den sadece daha hızlı değil; hayatımızda tamamen farklı bir rol oynayacak. Sektör olarak, gelecekteki gelişimi sürdürmek için hepimizin taze bir bakış açısına ihtiyacı var” dedi.

Huawei Başkan Yardımcısı Ken Hu.

5G yayılımı dünya çapında hızlanıyor

Standartlar belirlendikten bir yıldan az bir zaman sonra, 5G şebekeleri 4G’den çok daha hızlı bir şekilde büyük ölçekli ticari yaygınlığa ulaştılar. Şimdiye kadar 20’den fazla pazardaki taşıyıcı firma, toplam 40 ticari 5G ağı başlattı. Yıl sonuna kadar 60’tan fazla 5G ticari ağı olması bekleniyor.
5G kullanıcı deneyimini hiç olmadığı kadar güçlendiriyor. Güney Kore’de ticari 5G ağını ilk piyasaya süren yerel taşıyıcılar, altı aydan kısa sürede 3,5 milyondan fazla 5G abonesi kazandı. Bu büyümenin çoğu, 5G destekli AR / VR ve canlı 360 derece HD spor yayıncılığı gibi yeni hizmetler sayesinde gerçekleşti. Yalnızca bu hizmetlerle, 5G’nin ilk uygulayıcıları arasında veri tüketimi ayda 1,3 gigabayta çıkarak üç kat artmış oldu.

Artan veri tüketiminin ötesinde, taşıyıcılar da daha fazla gelir akışı sağlıyorlar. Örneğin, Güney Koreli havayolu şirketi LG U +, premium veri planlarının bir parçası olarak 5G destekli VR / AR servislerini piyasaya sürdü. 5G hizmetinin başlamasından sadece üç ay sonra, premium abone oranı yüzde 3,1’den yüzde 5,3’e yükseldi.
Farklı sektörler, endüstriyel 5G uygulamalarının ilk neslinden yeni değerler elde ediyorlar. Hu, “Gelişmiş mobil geniş bant, eğlence ve üretim için 5G uygulamaları zaten burada,” dedi. “Gelecekte ne tür uygulamalar göreceğimizi kesin olarak söyleyemeyiz, ancak şu anda her sektörün 5G teknolojisinden faydalanacağı açık.”

Spektrum ve siteler için uygun politikalar

Hu ayrıca, hükümetlerin 6GHz spektrum bantlarının iyi bir başlangıç noktası olduğunu belirterek önümüzdeki beş ila on yıl içinde yeni spektrum taleplerini karşılamayı aktif olarak planlamalarını önerdi.
Hu, “Sektörümüzün site kaynakları için daha fazla desteğe ihtiyacı var. Maliyetler hala çok yüksek ve sitenin kullanılabilirliği her zaman talebin altında kalıyor. Düzenleyiciler, paylaşım için daha fazla kamu altyapısı açarak ve inşaat konusunda rehberlik sağlayarak durumu hızlandırmalı ve iyileştirmeli” dedi.
Örneğin, Şanghay’da şehir hükümeti, çok işlevli yardımcı direklerin standartlarını belirledi. Bu direkler, 2020’nin sonuna kadar 30 bin ek 5G alanını desteklemek için kullanılacak, 500 kilometrelik halka açık yollara yerleştirilecek. Şehir genelinde inşa edilen toplam mobil baz istasyon sayısında yüzde 75’lik bir artış görülüyor.
Avrupa’da devlet bakanlıkları, 5G sahaları ve diğer kamu altyapısı formları (trafik ışıkları, tabelalar ve otobüs durakları gibi) için ortak kullanım gerekliliklerini belirlemek üzere doğrudan altyapı şirketleri ile çalışıyor ve altyapı paylaşımı yoluyla herkesin maliyetini düşürüyor.


Sektörler arası iş birliğinin genişletilmesi

Hu, sektörler arası iş birliğinin önemini şöyle vurguladı: “Dikey endüstri bilgisi, kullanım durumları ve iş durumunun gelişimi konusunda hala bazı zorluklar yaşıyoruz. Bu nedenle birlikte yenilik yapmamız gerekiyor. Açık fikirli olmamız halinde, gerçek sorunları tanımlamak ve neyin işe yaradığını araştırmak için endüstri ortaklarıyla birlikte çalışmamız gerekiyor. Bu, 5G’nin gücünü açığa çıkarmamızı kolaylaştıracak.”
Sektörler arası inovasyonu ve daha fazla bölgesel iş birliğini teşvik etmek için Huawei, Zürih’te bulunan ilk 5G Avrupa Ortak İnovasyon Merkezini açtı. Merkez, Huawei ve Sunrise arasındaki ortak bir çaba sonucunda hayata geçirildi. Avrupa şirketlerinin sektörler arasında birlikte çalışmasına ve sektöre özel 5G çözümleri geliştirmelerine yardımcı olan bir inovasyon platformu olarak hizmet vermeye başladı.
Hu sözlerine şöyle devam etti: “Her ülkenin kendi ekonomik gücü var. Odaklanabileceğimiz alanlar ve 5G teknolojisini her ülkenin rekabetçiliğini arttırmak için sektöre özel çözümlerle birleştiriyoruz.”

Huawei Başkan Yardımcısı Ken Hu’nun sunumunu buradan indirebilirsiniz.


Yıldıray Gökkaya / Zürich

Önceki haberHuawei Sunrise ile İsviçre ve Avrupa’nın ilk 5G ağını kurdu
Sonraki haberRobusta RPA ile sanal robotlar iş başında

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz